NEWS

All Thailand Golf Tour Categories 2020

BY N ON December Tue, 2019 11:59

All Thailand Golf Tour Categories 2020
Category 1 - Top fifty (50) of the Official World Golf Ranking as of the tournament application deadline.
Category 2 - The winner of any Order of Merit based on accumulated performances on PGA Tour, European Tour, Japan Tour, PGA Tour of Australasia, Sunshine Tour,  Asian Tour, and One Asia Tour.
1. Thongchai  JAIDEE (THA)
2. Thaworn  WIRATCHANT (THA)
Category 3 - The winner of the ATGT’s Order of Merit shall be able to compete in any tournament for five (5) years after the season when the golfer won this title (“5‐Year Exemption”).
1. Itthipat  BURANATANYARAT (THA)
2. Rattanon  WANNASRICHAN (THA)
3. Panuphol  PITTAYARAT (THA)
4. Udorn  DUANGDECHA (THA)
5. Prayad  MARKSAENG (THA)
Category 4 - The winner of Singha Thailand Masters or All Thailand Championship shall be able to compete in any tournament for three (3) years after the season when the golfer won either title (“3‐Year Exemption”).
1. Prom  MEESAWAT (THA)
2. Thanyakon  KHRONGPHA (THA)
3. Phachara  KHONGWATMAI (THA)
4. Tirawat  KAEWSIRIBANDIT (THA)
Category 5 - The winner of two or more tournaments within a period of one year shall be able to compete in any tournament for three (3) years after the season when the golfer won such titles (“3‐Year Exemption”).
1. Kwanchai  TANNIN (THA)
2. Chanachok  DEJPIRATANAMONGKOL (THA)
Category 6 - The winner of any tournament shall be able to compete in any tournament for two (2) years after the season when the golfer won such title (“2‐Year Exemption”).
1. Panuwat  BULSOMBATH (THA)
2. Kasidit  LEPKURTE (THA)
3. Settee  PRAKONGVECH (THA)
4. Sarit  SUWANNARUT (THA)
5. Miguel  CARBALLO (ARG)
6. Sadom  KAEWKANJANA (THA)
7. Danthai  BOONMA (THA)
8. Kammalas  NAMUANGRUK (THA)
9. John  CATLIN (USA)
10. Pawin  INGKHAPRADIT (THA)
11. Pavit  TANGKAMOLPRASERT (THA)
12. Varanyu  RATTANAPHIBOONKIJ (THA)
Category 7 - Players based on special exemptions.
1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20. 
Category 8 - The top players from each Monday Qualifying Tournament. 
1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
Category 9 - The top sixty (60) players of the previous year of the ATGT’s Order of Merit.
1. Kosuke  HAMAMOTO (THA)
2. Chapchai  NIRAT (THA)
3. Raththee  SIRITHANAKUNSAK (THA)
4. Joohyung  KIM (KOR)
5. Chinnarat  PHADUNGSIL (THA)
6. Witchayanon  CHOTHIRUNRUNGRUENG (THA)
7. Namchok  TANTIPOKHAKUL (THA)
8. Ratchapol  JANTAVARA (THA)
9. Hein  Sithu (MYA)
10. Poosit  SUPUPRAMAI (THA)
11. Krittin  SUNTHORNNON (THA)
12. Peradol  PANYATHANASEDH (THA)
13. Suradit  YONGCHAROENCHAI (THA)
14. Weerachai  YUANYANG (THA)
15. Chonlatit  CHUENBOONNGAM (THA)
16. Suttijet  KOORATANAPISAN (THA)
17. Thaya  LIMPIPOLPAIBUL (THA)
18. Sattaya  SUPUPRAMAI (THA)
19. Nattawat  SUVAJANAKORN (THA)
20. Suteepat  PRATEEPTIENCHAI (THA)
21. Poonnavich  HIRAYAMA  (THA)
22. Pol  KEMMARAT (THA)
23. Pannakorn  UTHAIPAS (THA)
24. Poom  SAKSANSIN (THA)
25. Nirun  SAE-UENG (THA)
26. Sangchai  KAEWCHAROEN (THA)
27. Donlaphatchai  NIYOMCHON (THA)
28. Borworn  CHAISRI (THA)
29. Piya  SWANGARUNPORN (THA)
30. Natthapong  NIYOMCHON (THA)
31. Janne  KASKE (FIN)
32. Sajawat  SRIPRASIT (THA)
33. Wisut  ARTJANAWAT (THA)
34. Pasavee  LERTVILAI (THA)
35. Wolmer  MURILLO (VEN)
36. Thanpisit  OMSIN (THA)
37. Jakraphan  PREMSIRIGORN (THA)
38. Tawan  PHONGPHUN (THA)
39. Atiruj  WINAICHAROENCHAI (THA)
40. Tawit  POLTHAI (THA)
41. Poom  PATTAROPONG (THA)
42. Sorachut  HANSAPIBAN (THA)
43. Sarun  SIRITHON (THA)
Category 10 - The top four (4) amateurs based on the previous year of the ATGT’s Amateur Ranking Points.
1. Parathakorn  SUYASRI (Am) (THA)
2. Saksit  JAIRAK (Am) (THA)
3. Tanapat  PICHAIKOOL (Am) (THA)
4. Waris  MANTHORN (Am) (THA)
Category 11 - The leading player within the top 5 of the current ATGT’s Order of Merit who is not otherwise exempt (applied to the next eligible tournament).
1. 
Category 12 - The leading 4 amateurs in the top twenty (20) from the current ATGT’s Amateur Ranking Points.
1. 
2. 
3. 
4. 
Category 13 - ATGT Honorary Members.
1. Boonchu  RUANGKIT (THA)
2. Nicolas  COLSAERTS (BEL)
3. Thorbjorn  OLESEN (DEN)
4. Mikko  KORHONEN (FIN)
5. Mikko  ILONEN (FIN)
6. Marcel  SIEM (GER)
7. Brian  NILSSON (AUS)
8. Thomas  PIETERS (BEL)
9. Thomas  DETRY (BEL)
10. Lucas  BJERREGAARD (DEN)
11. Alexander  LEVY (FRA)
12. Lee  SLATTERY (ENG)
13. Ricardo  GOUVEIA (POR)
14. Jamie  DONALDSON (WAL)
15. Joakim  LAGERGREN (SWE)
16. Nino  BERTASIO (ITA)
17. Francesco  MOLINARI (ITA)
18. Alexander  BJORK (SWE)
19. Matthew  FITZPATRICK (ENG)
20. Soren  KJELDSEN (DEN)
21. Jeff  WINTHER (DEN)
22. Thammanoon  SRIROJ (THA)
Category 14 - Members in categories 15 and 16 shall be re-ranked according to their positions in the current ATGT’s Order of Merit at designated times in the year which shall be determined by the Tournament Committee.
Category 15 - Top 40 players and ties from 2020 Final Qualifying Stage.
1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20. 
21. 
22. 
23. 
24. 
25. 
26. 
27. 
28. 
29. 
30. 
31. 
32. 
33. 
34. 
35. 
36. 
37. 
38. 
39. 
40. 
Category 16 - The sixty-first (61st) to eightieth (80th) players of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.
1. Charng-Tai  SUDSOM (THA)
2. Jaturon  DUANGPHAICHOOM (THA)
3. Phanuvich  ONCHU (THA)
4. Kettawan  POOKAWANACH (THA)
5. Natipong  SRITHONG (THA)
6. Chaiphat  KOONMARK (THA)
7. Teemu  PUTKONEN (FIN)
8. Nitithorn  THIPPONG (THA)
9. Thitipat  LEM (THA)
10. Kittiporn  JAVANAPONG (THA)
11. Pisitchai  THIPPONG (THA)
12. Ronnachai  JAMNONG (THA)
13. Sakchai  SIRIMAYA (THA)
14. Kittitee  POMBUNMEE (THA)
15. Worrasorn  SUWANPANANG (THA)
16. Vuttivit  CHAROENPORNANUKUL (THA)
17. Ye Htet  Aung (MYA)
Category 17 - Members in categories 18 to 22 shall be re-ranked according to their positions in the current ATGT’s Order of Merit at designated times in the year which shall be determined by the Tournament Committee.
Category 18 - Players finishing in forty-first (41st) to eightieth (80th) and ties from the 2020 Final Qualifying Stage.
1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20. 
21. 
22. 
23. 
24. 
25. 
26. 
27. 
28. 
29. 
30. 
31. 
32. 
33. 
34. 
35. 
36. 
37. 
38. 
39. 
40. 
Category 19 - The eighty-first (81st) to one-hundred-fiftieth (150th) players of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.
1. Wongsakorn  PIKUNSAWAT (THA)
2. Warun  IEAMGAEW (THA)
3. Chawalit  PLAPHOL (THA)
4. Naras  LUANGPHETCHARAPORN (THA)
5. Jedsada  SEWEEWALLOP (THA)
6. Panupol  SRICHAI (THA)
7. Thanathip  PUAKTES (THA)
8. Thepbodin  AMARANAN (THA)
9. Wutthipong  SEEHAPUNT (THA)
10. Thitipat  PHATAM (THA)
11. Pitipat  PITIMANA-AREE (THA)
12. Nutdanai  NUANGJAKNIN (THA)
13. Thitiphun  CHUAYPRAKONG (THA)
14. Woraphon  NUMER (THA)
15. Somprad  RATTANASUWAN (THA)
16. Chayodom  CHANJARUPHONG (THA)
17. Puk  PRADITTAN (THA)
18. Smart  KITTIRATTANAPAIBOON (THA)
19. Natchapol  SRINOON (THA)
20. Parama  CHANSUE (THA)
21. Hao-Chuan  FAN CHIANG (TPE)
22. Natchanon  VARAPORNKITTIRAT (THA)
23. James  BOWEN (USA)
24. Yuichiro  NISHI (JPN)
25. Panuwat  MUENLEK (THA)
26. Wanich  PETCHARIT (THA)
27. Aran  PIRAPHUM (THA)
28. Philip  MATSSON (THA)
29. Prin  SIRISOMMAI (THA)
30. Napat  PATTAMASING (THA)
31. Sukiat  SUNGWANPETH (THA)
32. Chris  CHINNAPONGSE (THA)
33. Pijit  PETCHKASEM (THA)
34. Somsak  KAOPRATUM (THA)
35. Seuk Hyun  BAEK (KOR)
36. Kantapawich  PHANTHARAK (THA)
37. Thanakrit  CHAISINLAPIN (THA)
38. Koravich  INMEE (THA)
39. Tatsuhiko  TAKAHASHI (JPN)
40. Troix Noppasin  TONKHAM (THA)
41. Paiboon  PHUMKLIANG (THA)
42. Vorapop  CHAIPIPAT (THA)
43. Napat  PARAMACHAROENROJ (THA)
44. Joshua  SALAH (USA)
45. Weerawit  SAKUNCHAROENRAT (THA)
46. Matt  LUTZ (USA)
47. Winthai  WIWATSANITCHAI (THA)
48. Alvin  CHEUNG (HKG)
49. Kaenpeth  YODPACK (THA)
50. Sira  BOONGUER (THA)
51. Hoyeong  KIM (KOR)
52. Kyle  LUCAS (RSA)
53. Thanakorn  THIPAYACHAN (THA)
54. Jittakorn  NUAMTHANONG (THA)
55. Wongsakorn  CHOOWONG (THA)
56. Vetis  SAENGHIRAN (THA)
57. Ammata  KONCHAN (THA)
58. Seddhachoke  POOMPUAY (THA)
59. Chanat  SAKULPOLPHAISAN (THA)
60. Kyaw Thet  Oo (MYA)
61. Chayanon  KHAMPHONG (THA)
62. Pongthep  JAEWCHAMNANCHAO (THA)
63. Nattapong  PUTTA (THA)
64. Bhurinat  SONGPAIBOON (THA)
Category 20 - Players missing the cut at the 2020 Final Qualifying Stage.
1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 
19. 
20. 
21. 
22. 
23. 
24. 
25. 
26. 
27. 
28. 
29. 
30. 
31. 
32. 
33. 
34. 
35. 
36. 
37. 
38. 
39. 
40. 
41. 
42. 
43. 
44. 
45. 
46. 
47. 
48. 
49. 
50. 
Category 21 - The one-hundred-fifty-first (151st) players and below of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.
Category 22 - Past ATGT tournament winners who are not otherwise exempt.
1. Jazz  JANEWATTANANOND (THA)
2. Gunn  CHAROENKUL (THA)
3. Varan  ISRABHAKDI (THA)
4. Simon  YATES (SCO)
5. Michael  TRAN (VIE)
6. Kritsada  RANGWAT (THA)
Category 23 - First Qualifying Stage players.
1. Wachirawit  SURIYAWONG (THA)
2. Atsushi  NAKAMURA (JPN)
3. Nick  REDFERN (ENG)
4. Jomyoot  GETTONG (THA)
5. Sirapong  MAITREEYUENYONG (THA)
6. Piyawat  CHUPONGDECHOCHAI (THA)
7. Pawan  PETCHYOO (THA)
8. Joshua  HAN (USA)
9. Yongrok  KIM (KOR)
10. Montree  CHAROENSUK (THA)
11. Nitichai  BHUMITHAWORN (THA)
12. Nonthanan  MARASRI (THA)
13. Waigoon  KATEHOM (THA)
14. Inhyok  SHON (THA)
15. Siri  SIRICHAROEN (THA)
16. Barameht  NAMUANGRUK (THA)
17. Yuttana  NAKJANG (Am) (THA)
18. Pisit  KITWET (THA)
19. Evan  HONG (USA)
20. Chinathip  SAENGMANEECHOT (Am) (THA)
21. Kuntanat  PANADON (THA)
22. Phubeth  METTAPRASERT (THA)
23. Marudit  SRIWANICHPOOM (THA)
24. Ryan  HOOD (SCO)
25. Asanee  JIRACHAISAKUL (THA)
26. Jaydon  PANG (MAS)
27. Napol  BUNBUCHACHAI (THA)
28. Chaipisit  SUEANAK (THA)
29. Pachara  SAKULYONG (THA)
30. Wanipun  MEESOM-US (Am) (THA)
31. Ittisat  DAMLERT (THA)
32. Surasit  KAEWSUBSAK (THA)
33. Chaiyasit  CHAIYACHOT (Am) (THA)
34. Younghyun  KIM (KOR)
35. Pongpalin  PHUWASIRAPONG (THA)
36. Thakthay  SUTHON (THA)
37. Supakit  SRITUM (THA)
38. Nott  SRICHANNON (THA)
39. Narut  MANASSEREE (THA)
40. Yong Sherng  HUI (MAS)
41. Panuwit  AMNUEYPOL (THA)
42. Perapop  PHONGTHANARAK (THA)
43. Bovorn  BOVORNRATANARAKS (THA)
44. Prin  SOW (THA)
45. Hoje  KANG (Am) (KOR)
46. Roongkhun  DITSAYASUT (THA)
47. Sorawich  AMPIN (THA)
48. Sikkawat  TONGJEEN (THA)
49. Nattanai  GAJASENI (THA)
50. Robert  HORRIDGE (ENG)
51. Matt  WILLIAMS (AUS)
52. Arjun  CHADHA (AUS)
53. Sukrit  RUANGKANJANASUREE (THA)
54. Nattapak  CHANGHUANA (THA)
55. Kalok  HO (HKG)
56. Marc  PEROTTI (MON)
57. Krittapas  MANEEMAS (THA)
58. George  SANGUANSANTIGUL (THA)
59. Tanapol  DUSADEEPRUETTHIPHAN (Am) (THA)
60. Saranyapong  TEERANON (THA)
61. David  YANG (TPE)
62. Chayakorn  REANTONGKOME (THA)
63. Nutchanon  WIVATTANAT (THA)
64. Napat  PUNWONG (Am) (THA)
65. Patrick  THOMPSON (RSA)
66. Johan  KLEEBMEK (THA)
67. Anuchit  NUCHIT (THA)
68. Htet Aung Hlaing (MYA)
69. Wanchaichana  PHASITWASAN (Am) (THA)
70. Patchara  BOONMOUR (THA)
71. Bounyarich  LORMUANGTHONG (THA)
72. Suphachok  LA-IED (THA)
73. Sorawit  APINYANUNT (Am) (THA)
74. Chakri  ROCHANASMITA (Am) (THA)
75. Tip  SRISUPAB (THA)
76. Donghyuk  SHIN (KOR)
77. Supajak  SUPAPINYO (THA)
78. Afshan  ANIS (BAN)
79. Nacha  PATCHANA (THA)
80. Sarunnut  CHONPASERT (THA)
81. Teerawut  CHAISURIYA (THA)
82. Arnond  VONGVANIJ (THA)
83. Patcharadon  TEERATANARUNGPAISAN (THA)
84. Natthaphon  CHAKTRIMONGKOL (THA)
85. Pattarapoom  PACHARN (THA)
86. Dosik  SEO (KOR)
 

LIVE REPORT