NEWS

All Thailand Golf Tour Categories 2020

BY N ON December Wed, 2019 06:21

Category 1 - Top fifty (50) of the Official World Golf Ranking as of the tournament application deadline.

Category 2 - The winner of any Order of Merit based on accumulated performances on PGA Tour, European Tour, Japan Tour, PGA Tour of Australasia, Sunshine Tour,  Asian Tour, and One Asia Tour.
1. Jazz  JANEWATTANANOND (THA)
2. Thongchai  JAIDEE (THA)
3. Thaworn  WIRATCHANT (THA)

Category 3 - The winner of the ATGT’s Order of Merit shall be able to compete in any tournament for five (5) years after the season when the golfer won this title (“5‐Year Exemption”).
1. Itthipat  BURANATANYARAT (THA)
2. Rattanon  WANNASRICHAN (THA)
3. Panuphol  PITTAYARAT (THA)
4. Udorn  DUANGDECHA (THA)
5. Prayad  MARKSAENG (THA)

Category 4 - The winner of Singha Thailand Masters or All Thailand Championship shall be able to compete in any tournament for three (3) years after the season when the golfer won either title (“3‐Year Exemption”).
1. Prom  MEESAWAT (THA)
2. Thanyakon  KHRONGPHA (THA)
3. Phachara  KHONGWATMAI (THA)
4. Tirawat  KAEWSIRIBANDIT (THA)

Category 5 - The winner of two or more tournaments within a period of one year shall be able to compete in any tournament for three (3) years after the season when the golfer won such titles (“3‐Year Exemption”).
1. Kwanchai  TANNIN (THA)
2. Chanachok  DEJPIRATANAMONGKOL (THA)

Category 6 - The winner of any tournament shall be able to compete in any tournament for two (2) years after the season when the golfer won such title (“2‐Year Exemption”).
1. Panuwat  BULSOMBATH (THA)
2. Kasidit  LEPKURTE (THA)
3. Settee  PRAKONGVECH (THA)
4. Sarit  SUWANNARUT (THA)
5. Miguel  CARBALLO (ARG)
6. Sadom  KAEWKANJANA (THA)
7. Danthai  BOONMA (THA)
8. Kammalas  NAMUANGRUK (THA)
9. John  CATLIN (USA)
10. Pawin  INGKHAPRADIT (THA)
11. Pavit  TANGKAMOLPRASERT (THA)
12. Varanyu  RATTANAPHIBOONKIJ (THA)
 
Category 7 - Players based on special exemptions.

Category 8 - The top players from each Monday Qualifying Tournament. 

Category 9 - The top sixty (60) players of the previous year of the ATGT’s Order of Merit.
1. Kosuke  HAMAMOTO (THA)
2. Chapchai  NIRAT (THA)
3. Raththee  SIRITHANAKUNSAK (THA)
4. Joohyung  KIM (KOR)
5. Chinnarat  PHADUNGSIL (THA)
6. Witchayanon  CHOTHIRUNRUNGRUENG (THA)
7. Namchok  TANTIPOKHAKUL (THA)
8. Ratchapol  JANTAVARA (THA)
9. Hein  Sithu (MYA)
10. Poosit  SUPUPRAMAI (THA)
11. Krittin  SUNTHORNNON (THA)
12. Peradol  PANYATHANASEDH (THA)
13. Suradit  YONGCHAROENCHAI (THA)
14. Weerachai  YUANYANG (THA)
15. Chonlatit  CHUENBOONNGAM (THA)
16. Suttijet  KOORATANAPISAN (THA)
17. Thaya  LIMPIPOLPAIBUL (THA)
18. Sattaya  SUPUPRAMAI (THA)
19. Nattawat  SUVAJANAKORN (THA)
20. Suteepat  PRATEEPTIENCHAI (THA)
21. Poonnavich  HIRAYAMA  (THA)
22. Pol  KEMMARAT (THA)
23. Pannakorn  UTHAIPAS (THA)
24. Poom  SAKSANSIN (THA)
25. Nirun  SAE-UENG (THA)
26. Sangchai  KAEWCHAROEN (THA)
27. Donlaphatchai  NIYOMCHON (THA)
28. Borworn  CHAISRI (THA)
29. Piya  SWANGARUNPORN (THA)
30. Natthapong  NIYOMCHON (THA)
31. Janne  KASKE (FIN)
32. Sajawat  SRIPRASIT (THA)
33. Wisut  ARTJANAWAT (THA)
34. Pasavee  LERTVILAI (THA)
35. Wolmer  MURILLO (VEN)
36. Thanpisit  OMSIN (THA)
37. Jakraphan  PREMSIRIGORN (THA)
38. Tawan  PHONGPHUN (THA)
39. Atiruj  WINAICHAROENCHAI (THA)
40. Tawit  POLTHAI (THA)
41. Poom  PATTAROPONG (THA)
42. Sorachut  HANSAPIBAN (THA)
43. Sarun  SIRITHON (THA)

Category 10 - The top four (4) amateurs based on the previous year of the ATGT’s Amateur Ranking Points.
1. Parathakorn  SUYASRI (Am) (THA)
2. Saksit  JAIRAK (Am) (THA)
3. Tanapat  PICHAIKOOL (Am) (THA)
4. Waris  MANTHORN (Am) (THA)

Category 11 - The leading player within the top 5 of the current ATGT’s Order of Merit who is not otherwise exempt (applied to the next eligible tournament).

Category 12 - The leading 4 amateurs in the top twenty (20) from the current ATGT’s Amateur Ranking Points.

Category 13 - ATGT Honorary Members.
1. Boonchu  RUANGKIT (THA)
2. Nicolas  COLSAERTS (BEL)
3. Thorbjorn  OLESEN (DEN)
4. Mikko  KORHONEN (FIN)
5. Mikko  ILONEN (FIN)
6. Marcel  SIEM (GER)
7. Brian  NILSSON (AUS)
8. Thomas  PIETERS (BEL)
9. Thomas  DETRY (BEL)
10. Lucas  BJERREGAARD (DEN)
11. Alexander  LEVY (FRA)
12. Lee  SLATTERY (ENG)
13. Ricardo  GOUVEIA (POR)
14. Jamie  DONALDSON (WAL)
15. Joakim  LAGERGREN (SWE)
16. Nino  BERTASIO (ITA)
17. Francesco  MOLINARI (ITA)
18. Alexander  BJORK (SWE)
19. Matthew  FITZPATRICK (ENG)
20. Soren  KJELDSEN (DEN)
21. Jeff  WINTHER (DEN)
22. Thammanoon  SRIROJ (THA)

Category 14 - Members in categories 15 and 16 shall be re-ranked according to their positions in the current ATGT’s Order of Merit at designated times in the year which shall be determined by the Tournament Committee.

Category 15 - Top 40 players and ties from 2020 Final Qualifying Stage.
1. Amarin  KRAIVIXIEN (THA)
2. Pattaraphol  KHANTHACHA (THA)
3. Tarik  CAN (USA)
4. Nutdanai  NUANGJAKNIN (THA)
5. Pitipat  PITIMANA-AREE (THA)
6. Pijit  PETCHKASEM (THA)
7. Tatsuhiko  TAKAHASHI (JPN)
8. Gookmin  KIM (KOR)
9. Jakkapat  HORSANGCHAI (THA)
10. Yuto  WATANABE (JPN)
11. Mahasamuth  SAIYASOMBAT (THA)
12. Warun  IEAMGAEW (THA)
13. Thammasack  BOUAHOM (LAO)
14. Yuichiro  NISHI (JPN)
15. Kittikun  PUTISANON (THA)
16. Pattarapon  LOSTAPORNPIPIT (THA)
17. Jittakorn  NUAMTHANONG (THA)
18. Pataweekarn  KUMMONTREE (THA)
19. Pitchakorn  TIRAKUL (THA)
20. Oscar  ZETTERWALL (SWE)
21. Chirat  JIRASUWAN (THA)
22. Weerawit  SAKUNCHAROENRAT (THA)
23. Thanakorn  THIPAYACHAN (THA)
24. Ollie  ROBERTS (ENG)
25. Thanathip  PUAKTES (THA)
26. Bhurinat  SONGPAIBOON (THA)
27. Thepbodin  AMARANAN (THA)
28. Philip  MATSSON (THA)
29. Chayodom  CHANJARUPHONG (THA)
30. Parama  CHANSUE (THA)
31. Paranchai  RUPAMARN (THA)
32. Hao-Chuan  FAN CHIANG (TPE)
33. Natchapol  SRINOON (THA)
34. Somprad  RATTANASUWAN (THA)
35. Woradech  JANGPAN (THA)
36. Prin  SIRISOMMAI (THA)
37. Wongsakorn  PIKUNSAWAT (THA)
38. Wongsakorn  CHOOWONG (THA)
39. Tanameth  TANACHOKVISIT (THA)
40. Syed Saqib  AHMED (IND)
41. Lindsay  RENOLDS (CAN)
42. Jakkanat  INMEE (THA)
43. Koravich  INMEE (THA)

Category 16 - The sixty-first (61st) to eightieth (80th) players of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.
1. Charng-Tai  SUDSOM (THA)
2. Jaturon  DUANGPHAICHOOM (THA)
3. Phanuvich  ONCHU (THA)
4. Kettawan  POOKAWANACH (THA)
5. Natipong  SRITHONG (THA)
6. Chaiphat  KOONMARK (THA)
7. Teemu  PUTKONEN (FIN)
8. Nitithorn  THIPPONG (THA)
9. Thitipat  LEM (THA)
10. Kittiporn  JAVANAPONG (THA)
11. Pisitchai  THIPPONG (THA)
12. Ronnachai  JAMNONG (THA)
13. Sakchai  SIRIMAYA (THA)
14. Kittitee  POMBUNMEE (THA)
15. Worrasorn  SUWANPANANG (THA)
16. Vuttivit  CHAROENPORNANUKUL (THA)
17. Ye Htet  Aung (MYA)

Category 17 - Members in categories 18 to 22 shall be re-ranked according to their positions in the current ATGT’s Order of Merit at designated times in the year which shall be determined by the Tournament Committee.

Category 18 - Players finishing in forty-first (41st) to eightieth (80th) and ties from the 2020 Final Qualifying Stage.
1. Thepnakorn  FAISOON (THA)
2. Divyanshu  BAJAJ (IND)
3. Napat  PATTAMASING (THA)
4. Peter  CHERIAN (IND)
5. Alvin  CHEUNG (HKG)
6. Juan Carlos  RODRIGUEZ (USA)
7. Varuth  KJONKITTISKUL (Am) (THA)
8. Wutthipong  SEEHAPUNT (THA)
9. Jedsada  SEWEEWALLOP (THA)
10. Thanakrit  CHAISINLAPIN (THA)
11. Paiboon  PHUMKLIANG (THA)
12. Chacrist  KAEWSRIPRACH (THA)
13. Seungwoo  SHIN (KOR)
14. Sangho  PARK (KOR)
15. Vetis  SAENGHIRAN (THA)
16. Ekpharit  WU (Am) (THA)
17. Komsith  HUACHAI (THA)
18. Atthaphon  SRIBOONKAEW (THA)
19. Aran  PIRAPHUM (THA)
20. Chanasak  PAISALNUN (THA)
21. Kyaw Thet  Oo (MYA)
22. Vorapop  CHAIPIPAT (THA)
23. Hoyeong  KIM (KOR)
24. Smithti  TEERATRAKUL (THA)
25. Thanet  SRISAWAT (THA)
26. Jaturon  PUMSAMPAO (THA)
27. Leennawat  NUMPITUCKCHAIKUL (THA)
28. Winthai  WIWATSANITCHAI (THA)
29. Thanapol  CHAROENSUK (THA)
30. Wanich  PETCHARIT (THA)
31. Teerati  LEWINS (THA)
32. Chanat  SAKULPOLPHAISAN (THA)
33. Phatthara  AMORNWETCHARAT (THA)
34. Weera  SALANGAM (THA)
35. Kosit  KOONWONG (THA)
36. Kyle  LUCAS (RSA)
37. Warit  CHAWALISRUJIWONG (THA)
38. Sarunyu  AVIHINGSANON (THA)

Category 19 - The eighty-first (81st) to one-hundred-fiftieth (150th) players of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.
1. Chawalit  PLAPHOL (THA)
2. Naras  LUANGPHETCHARAPORN (THA)
3. Panupol  SRICHAI (THA)
4. Thitipat  PHATAM (THA)
5. Thitiphun  CHUAYPRAKONG (THA)
6. Woraphon  NUMER (THA)
7. Puk  PRADITTAN (THA)
8. Smart  KITTIRATTANAPAIBOON (THA)
9. Natchanon  VARAPORNKITTIRAT (THA)
10. James  BOWEN (USA)
11. Panuwat  MUENLEK (THA)
12. Sukiat  SUNGWANPETH (THA)
13. Chris  CHINNAPONGSE (THA)
14. Somsak  KAOPRATUM (THA)
15. Seuk Hyun  BAEK (KOR)
16. Kantapawich  PHANTHARAK (THA)
17. Troix Noppasin  TONKHAM (THA)
18. Napat  PARAMACHAROENROJ (THA)
19. Joshua  SALAH (USA)
20. Matt  LUTZ (USA)
21. Kaenpeth  YODPACK (THA)
22. Sira  BOONGUER (THA)
23. Ammata  KONCHAN (THA)
24. Seddhachoke  POOMPUAY (THA)
25. Chayanon  KHAMPHONG (THA)
26. Pongthep  JAEWCHAMNANCHAO (THA)
27. Nattapong  PUTTA (THA)

Category 20 - Players missing the cut at the 2020 Final Qualifying Stage.
1. Adam  KASA (HUN)
2. Tanut  EUISAGUL (THA)
3. Kiattikun  PHEWKLEANG (THA)
4. Dane  McARDLE (AUS)
5. Terrence  NG (Am) (HKG)
6. Chris  HICKMAN (USA)
7. Piyachad  YUSABAI (THA)
8. Feroz  ALI (IND)
9. Ekthumrong  LUANGANURUK (THA)
10. Natthawat  JINDAYOY (THA)
11. Pawat  PRACHOOMSRISAKUL (THA)
12. Ekkarat  LEKSUWAN (THA)
13. Dittakorn  CHUWONG (THA)
14. Julian  HOOD (SCO)
15. Kornpong  ONGTHONGKAMTHANA (THA)
16. Nasun  SETABUT (THA)
17. Thanapon  IAMSAARD (THA)
18. Krittachai  THONGTHAI (THA)
19. Worawit  WORAPHAN (THA)
20. Kullakit  SITHPRASERT (THA)
21. Thanarat  SRISATHAPORN (THA)
22. Te-Chin  SIRIBOONYASUK (THA)
23. Chaiporn  OUITRAGOOL (THA)
24. Tanabordee  SUJARITCHAI (THA)
25. Wachirawit  SURIYAWONG (THA)
26. Phantamit  WANANUPAN (THA)
27. Apiwat  RUCKSAPRAM (THA)
28. Thitiphan  KUDAN (Am) (THA)
29. Winegoon  TERATANARUNGPAISAN (THA)
30. Arthitayapong  SRIPATRPRASITE (THA)
31. Sukrit  SUWANSRI (THA)
32. Yanapat  CHAROENPATTANASATIT (THA)
33. Aung Sann  Myo (MYA)
34. Seiichiro  KANEMARU (JPN)
35. Tossatam  SUTHON (THA)
36. Lerd  BHAKDIBHUMI (THA)

Category 21 - The one-hundred-fifty-first (151st) players and below of the previous year’s ATGT’s Order of Merit.

Category 22 - Past ATGT tournament winners who are not otherwise exempt.
1. Gunn  CHAROENKUL (THA)
2. Varan  ISRABHAKDI (THA)
3. Simon  YATES (SCO)
4. Michael  TRAN (VIE)
5. Kritsada  RANGWAT (THA)

Category 23 - First Qualifying Stage players.
1. Minsu  JUNG (KOR)
2. Atsushi  NAKAMURA (JPN)
3. Nick  REDFERN (ENG)
4. Jomyoot  GETTONG (THA)
5. Sirapong  MAITREEYUENYONG (THA)
6. Piyawat  CHUPONGDECHOCHAI (THA)
7. Pawan  PETCHYOO (THA)
8. Joshua  HAN (USA)
9. Yongrok  KIM (KOR)
10. Montree  CHAROENSUK (THA)
11. Nitichai  BHUMITHAWORN (THA)
12. Nonthanan  MARASRI (THA)
13. Waigoon  KATEHOM (THA)
14. Inhyok  SHON (THA)
15. Siri  SIRICHAROEN (THA)
16. Barameht  NAMUANGRUK (THA)
17. Yuttana  NAKJANG (Am) (THA)
18. Pisit  KITWET (THA)
19. Evan  HONG (USA)
20. Chinathip  SAENGMANEECHOT (Am) (THA)
21. Kuntanat  PANADON (THA)
22. Phubeth  METTAPRASERT (THA)
23. Marudit  SRIWANICHPOOM (THA)
24. Ryan  HOOD (SCO)
25. Asanee  JIRACHAISAKUL (THA)
26. Jaydon  PANG (MAS)
27. Napol  BUNBUCHACHAI (THA)
28. Chaipisit  SUEANAK (THA)
29. Pachara  SAKULYONG (THA)
30. Wanipun  MEESOM-US (Am) (THA)
31. Ittisat  DAMLERT (THA)
32. Surasit  KAEWSUBSAK (THA)
33. Chaiyasit  CHAIYACHOT (Am) (THA)
34. Younghyun  KIM (KOR)
35. Pongpalin  PHUWASIRAPONG (THA)
36. Thakthay  SUTHON (THA)
37. Supakit  SRITUM (THA)
38. Nott  SRICHANNON (THA)
39. Narut  MANASSEREE (THA)
40. Yong Sherng  HUI (MAS)
41. Panuwit  AMNUEYPOL (THA)
42. Perapop  PHONGTHANARAK (THA)
43. Bovorn  BOVORNRATANARAKS (THA)
44. Prin  SOW (THA)
45. Hoje  KANG (Am) (KOR)
46. Roongkhun  DITSAYASUT (THA)
47. Sorawich  AMPIN (THA)
48. Sikkawat  TONGJEEN (THA)
49. Nattanai  GAJASENI (THA)
50. Robert  HORRIDGE (ENG)
51. Matt  WILLIAMS (AUS)
52. Arjun  CHADHA (AUS)
53. Sukrit  RUANGKANJANASUREE (THA)
54. Nattapak  CHANGHUANA (THA)
55. Kalok  HO (HKG)
56. Marc  PEROTTI (MON)
57. Krittapas  MANEEMAS (THA)
58. George  SANGUANSANTIGUL (THA)
59. Tanapol  DUSADEEPRUETTHIPHAN (Am) (THA)
60. Saranyapong  TEERANON (THA)
61. David  YANG (TPE)
62. Chayakorn  REANTONGKOME (THA)
63. Nutchanon  WIVATTANAT (THA)
64. Napat  PUNWONG (Am) (THA)
65. Patrick  THOMPSON (RSA)
66. Johan  KLEEBMEK (THA)
67. Anuchit  NUCHIT (THA)
68. Htet Aung Hlaing (MYA)
69. Wanchaichana  PHASITWASAN (Am) (THA)
70. Patchara  BOONMOUR (THA)
71. Bounyarich  LORMUANGTHONG (THA)
72. Suphachok  LA-IED (THA)
73. Sorawit  APINYANUNT (Am) (THA)
74. Chakri  ROCHANASMITA (Am) (THA)
75. Tip  SRISUPAB (THA)
76. Donghyuk  SHIN (KOR)
77. Supajak  SUPAPINYO (THA)
78. Afshan  ANIS (BAN)
79. Nacha  PATCHANA (THA)
80. Sarunnut  CHONPASERT (THA)
81. Teerawut  CHAISURIYA (THA)
82. Arnond  VONGVANIJ (THA)
83. Patcharadon  TEERATANARUNGPAISAN (THA)
84. Natthaphon  CHAKTRIMONGKOL (THA)
85. Pattarapoom  PACHARN (THA)
86. Dosik  SEO (KOR)

LIVE REPORT